AX MED

Tlenoterapia po przebyciu COVID-19

Tlenoterapia po przebyciu COVID-19

Tlenoterapia a COVID-19 – jakie są główne zalety leczenia niewydolności pocovidowej za pomocą komory normobarycznej? W poniższym artykule spróbujemy wyjaśnić, czym jest tlenoterapia, jak się ją przeprowadza i na czym polega jej zbawienny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza w przypadku powikłań po przebytym COVID-19.

Niewydolność po przebyciu COVID-19

Choć wielu zakażonych koronawirusem przeszło chorobę bezobjawowo, u części chorych rozwinęło się zapalenie płuc, czego skutkiem mogą być groźne zmiany w układzie oddechowym. Na powikłania po COVID-19 szczególnie narażeni są ci, którzy wymagali hospitalizacji i znajdowali się pod respiratorem. Powrót do pełnego zdrowia może w tym wypadku zająć kilka miesięcy – zwykle dwa lub trzy, czasem nawet dłużej.

Jak rozpoznać u siebie objawy niewydolności po przebyciu COVID-19? Najczęstsze z nich to:

  • uczucie chronicznego zmęczenia
  • stany lękowe
  • kłopoty z pamięcią i skupieniem się (tzw. mgła mózgowa)
  • problemy z oddychaniem, duszności
  • uporczywy kaszel
  • uczucie osłabienia, rozbicia
  • częste infekcje zatok i ucha
  • bóle mięśni i stawów

Rehabilitacja pocovidowa  

Co zrobić w sytuacji, gdy po kilku miesiącach od pełnego wyzdrowienia nadal zmagamy się z niewydolnością płucną spowodowaną chorobą COVID-19? Jeśli odczuwasz któreś z powyższych symptomów, pomocna może okazać się terapia pocovidowa. Koniecznie zgłoś się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże Ci dobrać odpowiednią rehabilitację. Pamiętaj, że nigdy nie należy lekceważyć problemów z oddychaniem – nieprawidłowa wentylacja płuc utrudnia transport tlenu do krwi i wszystkich narządów. W efekcie dochodzi do zakłócenia funkcjonowania całego organizmu!

Tlenoterapia a COVID-19

Pocovidowa rehabilitacja zazwyczaj polega na leczeniu tlenem – to jedna z najskuteczniejszych metod walki z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem. Tlenoterapia hiperbaryczna lub normobaryczna polega na podawaniu tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia – już kilka serii zabiegów przynosi znaczącą poprawę w oddychaniu i samopoczuciu.

Szczególne efekty widać po zastosowaniu sesji tlenoterapii normobarycznej. Różni się ona od metody hiperbarycznej tym, że oprócz tlenu podawany jest także dwutlenek węgla, który usprawnia transport tlenu do komórek ciała oraz wodór, który hamuje powstawanie zwyrodnień.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat tlenoterapii normobarycznej? Przeczytaj te artykuły:

  1. Komora normobaryczna – co to?
  2. Na co pomaga komora normobaryczna?

Podsumowanie

Skutki pandemii koronawirusa są widoczne aż do dziś, a jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z niedotlenieniem organizmu po chorobie wirusowej jest rehabilitacja pocovidowa. Wśród szczególnie polecanych zabiegów jest wspomniana tlenoterapia normobaryczna, którą wykonujemy w naszej klinice. Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Komora normobaryczna Szczecin – tutaj dowiesz się więcej o naszej klinice i wykonywanych terapiach.

Poznaj efekty tlenoterapii, zadbaj o swój umysł i ciało już dziś!

  Wybierz dogodny termin i zarezerwuj termin terapii przez strone internetową bądź telefonicznie