AX MED

Normobaria a borelioza

Wśród wielu chorób i dolegliwości, na które pomaga normobaria, borelioza jest jedną z tych, której leczenie przynosi zaskakująco dobre efekty. Tlenoterapia boreliozy jest metodą mało inwazyjną, a nawet przyjemną, dlatego warto zainteresować się tym sposobem na wsparcie w leczeniu.

Normobaria a borelioza

Do zakażenia boreliozą najczęściej dochodzi na skutek ugryzienia przez kleszcze. W Polsce co roku zakaża się w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy osób. Niestety na chorobę tę nie ma szczepionki. Po każdej wizycie w lesie lub parku należy więc sprawdzać ciało. Jeśli znajdziemy kleszcza, można przebadać go pod kątem nosicielstwa bakterii boreliozy. Do lekarza należy wybrać się, jeśli po ugryzieniu zauważymy niepokojące objawy, np. rumień, gorączkę, sztywność karku, dreszcze, chroniczne przemęczenie. Warto zrobić to jak najwcześniej, ponieważ w zaawansowanej fazie borelioza może powodować groźne powikłania w ośrodkowym układzie nerwowym.

Leczenie boreliozy najczęściej polega na antybiotykoterapii. Jeśli jednak choroba zostanie rozpoznana zbyt późno, konieczne może być leczenie dożylne. Niezależnie od tego, na jakim etapie zaawansowania jest choroba, dodatkowym sposobem na wsparcie organizmu w walce z nią może być komora normobaryczna. Borelioza u wielu osób, które poddały się terapii tlenem, ustępuje szybciej i ma łagodniejszy przebieg. Dzieje się tak, ponieważ tlen zakłóca rozwój bakterii boreliozy – do wzrostu i rozmnażania potrzebują one mniejszej ilości tlenu, niż dostępne są w warunkach ziemskich.

Odpowiedź na pytanie, czy komora normobaryczna jest bezpieczna dla chorych na boreliozę, jest więc twierdząca. Już w 1998 roku badania naukowe dowiodły skuteczności tlenoterapii w walce z boreliozą. Normobaria przynosiła pozytywne efekty nawet u osób, u których nie działała antybiotykoterapia.

Komora normobaryczna na boreliozę — jak powinna wyglądać terapia?

Aby odczuć pozytywne skutki tlenoterapii w boreliozie, należy wybrać się na przynajmniej kilka sesji, rozłożonych na kilka-kilkanaście dni. Należy pamiętać, że w trakcie leczenia mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, takie jak bóle głowy, zawroty czy nawet gorączka. Jest to tzw. reakcja Herxheimera, spowodowana przez endotoksyny uwalniane podczas umierania bakterii boreliozy. Na szczęście objaw ten z czasem przemija tak, jak wiele innych nieprzyjemnych objawów boreliozy. Chorzy zyskują więcej siły, poprawia się również ich zdrowie psychiczne.

Zapraszamy na terapię tlenem – komora normobaryczna Szczecin. Osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z tlenoterapią, polecamy lekturę naszego bloga: komora normobaryczna – na co pomaga.

Poznaj efekty tlenoterapii, zadbaj o swój umysł i ciało już dziś!

  Wybierz dogodny termin i zarezerwuj termin terapii przez strone internetową bądź telefonicznie

Zastosowania normobarii