AX MED

Komora normobaryczna a hiperbaryczna

Rodzaje tlenoteriapii i ich krótka historia

Osoby, które dbają o zdrowie, często zastanawiają się, jaka jest różnica między komorą normobaryczną a hiperbaryczną. Obie te metody polegają na wykorzystywaniu tlenoterapii, jednak znacznie różnią się od siebie. Komory hiperbaryczne zostały wykorzystane po raz pierwszy 1939 roku do leczenia nurków. Później zastosowanie tej metody znacznie się poszerzyło. Z kolei koncepcja normobarii została stworzona przez polskiego lekarza Jana Pokrywkę, który zmodyfikował komorę hiperbaryczną. Którą metodę warto wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czym się różni komora normobaryczna od hiperbarycznej.

Hiperbaria i normobaria
— na czym polegają te dwie metody?

Hiperbaria to metoda leczenia wykorzystująca tlen hiperbaryczny. Pacjent spędza od 90 do 120 minut w stalowej lub akrylowej komorze hiperbarycznej, która jest przeznaczona dla jednej, dwóch lub kilkunastu osób. W tym czasie dostarczany jest stuprocentowy tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia do 1300-1500 hPa. Podczas terapii dostępność tlenu dla płuc wynosi 150-350%.

W zupełnie inny sposób działa komora normobaryczna - co to jest i na czym polega? Jest to specjalnie skonstruowane pomieszczenie, w którym panują warunki bardzo korzystne dla pacjentów. Jednorazowo w komorze może przebywać kilkanaście osób, które zajmują wygodną pozycję siedzącą lub stojącą. W warunkach podwyższonego ciśnienia do 1500 hPa dostarczane jest odżywcze powietrze bogate w tlen, wodór i dwutlenek węgla.

Hiperbaria a normobaria — wskazania

Na co pomaga komora normobaryczna i hiperbaryczna? Z tych terapii korzystają najczęściej osoby zmagające się z takimi dolegliwościami jak:

  • problemy z zasypianiem,
  • depresja,
  • cukrzyca,
  • choroby skóry,
  • borelioza,
  • urazy wielonarządowe.

Komora normobaryczna oraz komora hiperbaryczna efekty i zastosowania mają na wielu płaszczyznach. Oba rodzaje terapii są popularne wśród sportowców, którzy chcą szybko zregenerować się po treningu. Ponadto regularne przebywanie w komorze normobarycznej wpływa na nawet siedmiokrotne zwiększenie komórek macierzystych.

Przeciwskazania dla hiperbarii i normobarii


Główna różnica między komorą hiperbaryczną a normobaryczną polega na maksymalnym czasie terapii. Korzystanie z hipoterapii przez dłuższy czas niż 120 minut jest niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Tymczasem w przypadku normobarii nie ma takich przeciwwskazań. Sam pomysłodawca metody doktor Jan Pokrywka od 2013 roku mieszka w komorze normobarycznej. Jest to metoda zupełnie bezpieczna.

Terapia hiperbaryczna jest całkowicie niewskazana dla osób z klaustrofobią, ponieważ wiąże się z dwugodzinnym przebywaniem w ciasnej komorze.

Z obu tych terapii powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na takie dolegliwości jak świeżo przebyta odma opłucnowa, zapalenie zatok, przeziębienie, gorączka, zaćma czy zapalenie nerwu wzrokowego. Jeśli masz wątpliwości, czy nasza komora normobaryczna Szczecin jest dla Ciebie, skonsultuj się z lekarzem lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo.

Hiperbaria a normobaria — podsumowanie

Pacjenci, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i kondycję, często zastanawiają się, jaka jest różnica między hiperbarią a normobarią. Obie metody opierają się na tlenoterapii, jednak znacznie różnią się od siebie. Normobaria powstała w 2013 roku, a jej twórcy opierali się na hipobarii, jednak zależało im na stworzeniu bezpieczniejszej metody bez ograniczenia czasowego dla pojedynczej sesji. Oba rodzaje terapii mają swoich zwolenników. Jeśli zastanawiasz się, co przyniesie większe korzyści — komora normobaryczna czy hiperbaryczna, przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie obu metod:

Terapia hiperbaryczna

  • powstała w 1939 roku i była początkowo wykorzystywana do leczenia nurków
  • pacjent oddycha w komorze stuprocentowym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia do 1300-1500 hPa
  • pacjent przebywa w komorze w pozycji leżącej
  • maksymalny czas trwania pojedynczej sesji to 120 minut

Terapia normobaryczna

  • powstała w 2013 roku i opiera się na metodzie hiperbarii
  • pacjent oddycha w komorze odżywczym powietrzem bogatym w tlen, wodór i dwutlenek węgla w warunkach podwyższonego ciśnienia do 1500 hPa
  • pacjent przebywa w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu, w którym może siedzieć lub spacerować
  • nie ma żadnych ograniczeń odnośnie długości trwania pojedynczej sesji

Poznaj efekty tlenoterapii, zadbaj o swój umysł i ciało już dziś!

  Wybierz dogodny termin i zarezerwuj termin terapii przez strone internetową bądź telefonicznie