AX MED

Normobaria a cukrzyca

Cukrzyca staje się powoli jedną z chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią nawet 3 miliony Polaków. Lekarze wciąż szukają nowych metod leczenia. Jedną z nich jest normobaria. Cukrzyca poddana tlenoterapii przebiega dużo łagodniej, a pacjenci są mniej podatni na towarzyszące jej dolegliwości, takie jak nadciśnienie, trudniejsze gojenie ran czy stopa cukrzycowa.

Cukrzyca — rodzaje, objawy

W przebiegu cukrzycy organizm produkuje za mało insuliny, czyli hormonu powstającego w trzustce. To sprawia, że metabolizm cukrów przebiega nieprawidłowo i do krwi trafia zbyt dużo glukozy. Kiedy stan ten utrzymuje się przewlekłe, może dochodzić do zaburzeń i niewydolności wielu narządów, m.in. naczyń krwionośnych, nerwów, oczu, nerek.

Wyróżnia się 2 typy cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1 jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, zwykle diagnozowaną już u dzieci. Leczona jest insuliną. Jej powikłania są szczególnie groźne. Jednym z nich jest tzw. stopa cukrzycowa;
  • cukrzyca typu 2 zwykle pojawia się w starszym wieku, kiedy na skutek stylu życia i podatności genetycznej dochodzi do zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę. Ten rodzaj cukrzycy można leczyć holistycznie, wieloma metodami, takimi jak dieta, aktywność fizyczna, suplementacja oraz komora normobaryczna. Cukrzyca tego typu, przy zastosowaniu wymienionych sposobów leczenia może przebiegać dużo łagodniej i praktycznie nie dawać objawów.

Normobaria a cukrzyca

Normobaria bardzo dobrze sprawdza się w profilaktyce cukrzycy i w leczeniu wczesnych powikłań cukrzycowych. Pomaga regulować ciśnienie krwi, stymuluje układ odpornościowy i zmniejsza wpływ wolnych rodników, których produkcja jest nasilona u osób z cukrzycą. Oprócz tego tlenoterapia poprawia przewodnictwo nerwowe, co jest bardzo istotne dla pacjentów z cukrzycą.

Korzyści mogą odnieść również pacjenci z cukrzycą typu 1, także przy jej powikłaniach. Badania naukowców z instytutów w Bostonie i Dallas udowodniły, że regularne korzystanie z tlenoterapii przy cukrzycy typu 1 zmniejsza ryzyko amputacji stopy aż o 33%. Dotyczy to również osób, u których owrzodzenie stopy występowało przed rozpoczęciem terapii tlenem.

Komora normobaryczna na cukrzycę — jak powinna przebiegać terapia?

Ilość i częstotliwość zabiegów tlenoterapii cukrzycy powinna być dostosowana do stopnia zaawansowania choroby i towarzyszących jej objawów. Osobom, które zmagają się m.in. ze stopą cukrzycową, zaleca się serię 30 zabiegów. Osoby z cukrzycą typu 1 lub mniej zaawansowanymi stanami mogą skorzystać z sesji bardziej rozłożonych w czasie. Już po 3 dniach od rozpoczęcia terapii tlenem można zauważyć poprawę wrażliwości organizmu na insulinę. Osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z tlenoterapią, polecamy lekturę wpisów na naszym blogu: Zapraszamy po dawkę zdrowia – komora normobaryczna Szczecin.

Poznaj efekty tlenoterapii, zadbaj o swój umysł i ciało już dziś!

  Wybierz dogodny termin i zarezerwuj termin terapii przez strone internetową bądź telefonicznie

Zastosowania normobarii